300 dolarów za baryłkę ropy Rosyjski wicepremier grozi Zachodowi Analitycy liczą, ile embargo może nas kosztować

Read Time:4 Minute, 55 Second

Na globalnym rynku ropy naftowej miało być taniej, a tymczasem znów jest drożej. Adam Czyżewski, Główny Ekonomista PKN Orlen uważa, iż za wzrost cen spot powyżej 70 dolarów za baryłkę ropy Brent odpowiadają czynniki geopolityczne, mogące zakłócić bieżące dostawy ropy. Wśród nich najważniejsze jest ryzyko konfliktu w rejonie Zatoki Perskiej, ale też rozpad przemysłu naftowego w Wenezueli.

Ile kosztowało paliwo w 1999?

W roku 1995 litr benzyny 95 kosztował 1,5-1,6 PLN. Granicę 2 złotych przekroczył w kwietniu 1999 roku. 12 miesięcy później, na progu lata roku 2000, litr 95-ki kosztował już 3 złote.

Pandemia sprawiła, że gwałtownie spadło zapotrzebowanie na ropę naftową, ale poziom dziennego wydobycia tego surowca pozostał na dotychczasowym poziomie. Podwyżki na stacjach benzynowych to numer jeden wśród czynników, które wpływają dziś na rozważanie zakupu auta elektrycznego przez Polaków. Jednak prezydent Francji Emmanuel Macron po rozmowie z ministrami z obu państw poinformował, że produkują one prawie na granicy możliwości. W dodatku Libia boryka się z kolejnymi zakłóceniami eksportu z powodu pogłębiającego się kryzysu politycznego, a protesty społeczne w Ekwadorze grożą wstrzymaniem produkcji w kraju, który był niegdyś członkiem OPEC.

Przemysł obronny

Jest to kolejna sankcja nałożona na Rosję przez administracje Bidena. Nie będzie ona wyjątkowo odczuwalna przez Rosję, bo eksport ropy naftowej do Stanów Zjednoczonych wynosi mniej niż 1 proc. Całkowitego eksportu tego paliwa z Rosji i jednocześnie stanowił w 2021 ok. 3,5 proc. Łączny import ropy naftowej do Unii Europejskiej wyniósł 440,3 Mt. Jak podaje Eurostat, zależność od importu osiągnęła w 2020 r. Rekordowy poziom, kiedy to UE polegała na imporcie netto 96,96 proc.

ile kosztuje baryłka ropy 2021

Ministrowie krajów członkowskich OPEC+ zdecydowali we czwartek, 2 czerwca, o zwiększeniu dziennych limitów wydobycia ropy o 648 tys. Jednocześnie analitycy największego amerykańskiego banku uważają, że gospodarka Stanów Zjednoczonych jest dobrze przygotowana do cen ropy na poziomie 150 dol. Marko Kolanovic, główny strateg JP Morgan, zakłada w scenariuszu bazowym, że gospodarka USA uniknie recesji, a konsumenci poradzą sobie z wysokimi cenami ropy i paliw.

Ceny paliw. Po ile paliwo 29 lipca? Sprawdzamy nową prognozę cen paliw

Uczestnicy spotkania debatowali czy przywrócić na rynki nawet 1,5 mln baryłek ropy dziennie. Jak zauważają, w pierwszych dniach marca na hurtowym rynku paliw wyhamował wzrost cen oleju napędowego. Podwyżkowy rajd kontynuowała za to benzyna i litrów 95-oktanowej odmiany tego paliwa dzisiaj w rafineriach jest wyceniane na 3993,80 zł. “Ale to perspektywa wycofania się UE z importu rosyjskiej ropy jest kluczowym czynnikiem, który może kształtować nastroje na rynkach paliw” – podkreśla.

ile kosztuje baryłka ropy 2021

Maxus to chiński producent samochodów dostawczych, pickupów i SUV-ów. Marka istnieje na wybranych europejskich recenzje forex brokera lexa trade rynkach od 2014 roku. Teraz nadszedł czas na oficjalne przedstawicielstwo na polskim rynku.

Prawie całe 500 plus na paliwo. Wakacyjne wyjazdy autem najdroższe w historii

Czytaj dalej Trzy piąte Polaków tnie wydatki na bieżące zakupy – to o 20 punktów procentowych więcej niż w 2021 roku – wynika z badania “Bieżące nastroje konsumenckie. Na czym Polacy oszczędzają?”. Ponad jedna czwarta respondentów deklaruje redukcję wydatków o procent. Oszczędności dotyczą głównie odzieży, słodyczy i alkoholu. Czytaj dalej W sobotnim losowaniu Lotto nie padła główna wygrana. Wygraną pierwszego stopnia, w wysokości 1 miliona złotych, zanotowano natomiast w Lotto Plus.

“Strukturalny deficyt ropy pozostaje zatem nierozwiązany, a rynek (…) będzie jeszcze bardziej napięty niż się spodziewaliśmy” – wskazano w komentarzu. Według analityków podaż pozostanie “nieelastyczna” w stosunku do wyższych cen. “Jednocześnie spadek popytu na całym świecie jest niewystarczający do zrównoważenia zapasów przy obecnych cenach” – zainteresowane strony mogą zaplanować finansową z bse ocenili eksperci. Tym samym “ceny ropy naftowej muszą dalej rosnąć, aby unormować niezrównoważony niski poziom światowych zapasów ropy, a także wolne moce przerobowe OPEC” – napisano w prognozie. Największym producentem ropy naftowej na świecie były Stany Zjednoczone, dostarczające prawie 18 mln baryłek dziennie (ok. 18% światowego wydobycia).

Rynek ropy naftowej. Możliwy skok ceny do 150 dolarów za baryłkę

Ropa drożeje, a Rosja straszy kosmicznymi wzrostami cen, gdy na ten kraj nałożone zostaną drastyczne sankcje. Nadal kupujemy rosyjską ropę, a ceny benzyny najpopularniejszej na polskich stacjach powinny zbliżyć się ponownie do 7 zł. Kartel OPEC+ zaskoczył rynek i zwiększył wydobycia ropy naftowej. Mniej ropy na rynku plus oczekiwania co do ożywienia gospodarczego równają się jednemu – wyższym cenom. Popularna “95” średnio przebije granicę 5 zł.

Co ciekawe, w pierwszym kwartale tego roku zakupy walorów obu spółek stanowiły prawie 70 proc. Akcji, w posiadanie których wszedł fundusz. Akcji Occidental Petroleum za 13 miliardów dol. Decyzja Buffetta jest o tyle ciekawa, że nie przepada on za branżami cyklicznymi, woli raczej przedsiębiorstwa, które cechują stabilne i rosnące przepływy pieniężne.

Ropa naftowa jest podstawowym surowcem przemysłu petrochemicznego. Wytwarza fidelity i nexo wchodzą na rynek kredytowy instytucjonalny przez cointelegraf się z niej tworzywa sztuczne , smary, asfalty, parafiny, etc.

Do szczęśliwca trafi aż 213,6 miliona złotych. Czytaj dalej Tyrania Władimira Putina i jego wojna na Ukrainie sprawiły, że obudził się “śpiący gigant” Europy, Niemcy, które muszą teraz zmienić politykę energetyczną, zagraniczną i obronną. Dla Berlina jest to szansą, a dla prezydenta Rosji może stać się koszmarem – pisze brytyjski tygodnik “The Economist”. Czytaj dalej Produkcja odmiany sera salers z regionu Owernia we Francji została wstrzymana z powodu suszy – pisze dziennik “The Guardian”. Upały sprawiają, że rolnikom coraz ciężej jest zdobyć odpowiednie pożywienie dla hodowanych krów. Czytaj dalej W minionym kwartale oszuści dokonali ponad 1800 prób wyłudzeń przez telefon na łączną kwotę 598 tysięcy złotych.

Biznes w INTERII to najświeższe informacje gospodarcze – aktualne kursy walut, notowania giełdowe i cen surowców, wiadomości ze spółek głównego parkietu i NewConnect. Przeczytaj rekomendacje ekspertów i z sukcesem pomnażaj swój kapitał. Multimiliarder zaczął nabywać udziały w Occidental Petroleum i Chevronie odpowiednio w 2019 i 2020 roku, a pod koniec 2021 i na początku 2022 roku dołożył kolejne pozycje.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post How Wife Must do to Save a Marriage
Next post Affectionate Marriages – 5 Ideas to Keep the Ignite of Ambiance Alive